Browse By

Former Officials

FORMER MUNICIPAL OFFICIALS

MUNICIPAL OFFICIALS

JULY 4, 1902 – DEC. 31, 1902
Don Cayetano Baluyut Presidente (Appointed)

JAN. 2, 1903 – DEC. 31, 1903
Don Martin Gonzalez Presidente (Appointed)
Don Aguido Baluyut Vice-Presidente
Don Anacleto Mariano Councilor
Don Exaquiel Valdez Councilor
Don Candido Councilor
Don Aniceto Cucueco Councilor
Don Gervacio Aguas Councilor

1904 – 1906
Don Martin Gonzalez Presidente
Don Aguido Baluyut Vice-Presidente
Don Cosme Limpin Councilor
Don Jose Infante Councilor
Don Tomas Gamboa Councilor
Don Tomas Suarez Councilor
Don Macario Gozun Councilor
Don Aniceto Cucueco Councilor

1907 – 1909
Dr. Felino Simpao Presidente
Don Macario Gozun Vice-Presidente
Don Florencio Francisco Councilor
Don Ricario Velez Councilor
Don Tomas Suarez Councilor
Don Leonardo Lilles Councilor
Don Emiterio Goseco Councilor
Don Tomas Gamboa Councilor

1910 – 1913
Don Pedro Bacani Presidente
Don Jose Cuevas Vice-Presidente
Don Agaton Romero Councilor
Don Tomas Suarez Councilor
Don Tomas Gamboa Councilor
Don Lorenzo Pecson Councilor
Don Carlos Lagman Councilor
Don Ricardo Velez Councilor

1914 – 1917
Don Lamberto Songco Presidente
Don Tito Coronel Vice-Presidente
Don Mariano Sunglao Councilor
Don Anacleto Mariano Councilor
Don Angel Valenzuela Councilor
Don Roman Leoncio Councilor
Don Leonardo Lilles Councilor
Don Mariano Songco Councilor

1918 – 1921
Don Ricardo Velez Presidente
Don Tito Coronel Vice-Presidente
Don Juan Pecson Councilor
Don Hipolito Tanjuakiio Councilor
Don Tomas Suarez Councilor
Don Jose Cuevas Councilor
Don Catalino Lorenzo Councilor
Don Mariano Songco Councilor
Don Leonardo Lilles Councilor
Don Esteban Lapid Councilor

1922 – 1924
Don Felix Limson Presidente
Don Tito Coronel Vice-Presidente
Don Juan Guiao Councilor
Don Julian Gozum Councilor
Don Fermin Pecson Councilor
Don Angel Roque Resigned
Don Mariano Guanlao Appointed
Don Eligio G. Lagman Councilor
Don Leopoldo Layug Councilor
Don Silvino Songco Councilor

1925 – 1928
Don Rafael N. Balagtas Presidente
Don Tito Coronel Vice-Presidente
Atty. Eligidio G. Lagman Councilor
Don Juan Pecson Councilor
Don Jose Bacani Councilor
Don Jose N. Layug Councilor
Don Angel Roque Councilor
Don Andres Goseco Councilor
Don Geronimo Coronel Councilor
Atty. Gerardo Limlingan Councilor

1928 – 1931
Don Rafael N. Balagtas Presidente
Dr. Galicano Coronel Vice-Presidente
Atty. Rodolfo Dimzon Councilor
Atty. Arsecio David Councilor
Dr. Cenon Capati Councilor
Don Juan P. Santos Councilor
Don Angel Daag Councilor
Dr. Jose Bacani Councilor
Don Angel Roque Councilor
Don Salvador Yapyuco Councilor
Don Juan Pecson Councilor

1931 – 1934
Don Rafael N. Balagtas Presidente
Dr. Domingo Calma Vice-Presidente
Don Hipolito Tanjuakio Councilor
Dr. Mariano Santiago Councilor
Atty. Rodolfo N. Dimzon Councilor
Don Alfredo Bacani Councilor
Don Jose Y. Serrano Councilor
Atty. Arsenio S. David Councilor
Don Juan Pecson Councilor
Don Maximo Lozano Councilor

1937 – 1939
Don Jose N. Layug Presidente
Don Jose Y. Serrano Vice-Presidente
Don Maximo Soriano Councilor
Don Wenceslao de Mesa Councilor
Dr. Cenon Capati Councilor
Don Paterno Cayanan Councilor
Don Alfredo Bacani Councilor
Atty. Juan Lagman Councilor
Dr. Mariano Santiago Councilor
Don Juan Pecson Councilor

1939 – 1940
Don Jose Y. Serrano Presidente
Don Alfredo Bacani Vice-Presidente
Don Emilio Pring Councilor
Don Simeon Susi Councilor
Don Wenceslao de Mesa Councilor
Don Teofilo Bacani Councilor
Don Juan Pecson Councilor
Dr. Marciano David Councilor
Atty. Juan Lagman Councilor
Dr. Mariano Santiago Councilor

1941
40 Days) Japanese Regime
Don Rafael Balagtas Alcalde
Don Jose Y. Serrano Alcalde

1945 – January, February, March
Don Rafael Balagtas Alcalde (Appointed)
Dr. Domingo B. Calma Vice-Alcalde

1945 – 1946
Don Alfredo Bacani Mayor
Dr. Mariano Santiago Vice-Mayor
Don Jose N. Layug Councilor
Don Emilio Pring Councilor
Don Simeon Susi Councilor
Don Wenceslao de Mesa Councilor
Don Juan Pecson Councilor
Atty. Juan G. Lagman Councilor
Dr. Marciano David Councilor

July 4, 1946 – Dec. 31, 1947
Lt. Col. Ceferino de Mesa Mayor
Capt. Faustino J. Roque Vice-Mayor
Don Emiterio Manlulu Councilor
Don Bonifacio S. Dimzon Councilor
Don Ricardo Razon Councilor
Capt. Pedro Morales Councilor
Atty. Juan G. Lagman Councilor
Atty. Macario P. Santos Councilor
Don Juan Pecson Councilor
Don Angel Roque Councilor

1948 – 1951
Don Jose N. Layug Mayor
Don Tomas Ocampo Vice-Mayor
Dr. Librado D. Santos Councilor
Dr. Pablo C. Sazon Councilor
Don Macario Rosa Mendoza Councilor
Don Teofilo Bacani Councilor
Atty Jose C. Cayanan Councilor
Dra. Adela Morales Dizon Councilor
Dr. Francisco Reyes Councilor

1952 – 1953
Lt. Col. Ceferino de Mesa Mayor
Dr. Francisco Reyes Vice-Mayor
Dr. Felix L. Garcia Councilor (Resigned)
Atty. Macario P. Santos Councilor
Atty. Pedro S. David Councilor
Mr. Emiterio Manlulu Councilor
Mr. Juan Pecson Councilor
Mr. Apolinario Ponio Councilor
Mr. David N. Layug Councilor
Mr. Armando Mendoza Councilor
Mr. Andres Panganiban Councilor (Appointed)

1953 – 1955
Dr. Francisco Reyes Mayor
Atty. Macario P. Santos Vice-Mayor
Atty. Pedro S. David Councilor
Mr. Emiterio Manlulu Councilor
Mr. Juan Pecson Councilor
Mr. Apolinario Ponio Councilor
Mr. David N. Layug Councilor
Mr. Armando Mendoza Councilor
Mr. Andres Panganiban Councilor

1956 – 1959
Dr. Isidro P. Ocampo Mayor
Engr. Apolinario Ponio Vice-Mayor
Atty. Macario P. Santos Councilor
Dr. Segundo Gatuz Councilor
Dr. Marciano P. Dizon Councilor
Dr. Manuel U. Bacani Councilor
Mr. Eulogio S. Cucueco Councilor
Mr. Emiterio D. Manlulu Councilor
Mr. Ignacio Roque Councilor
Capt. Pedro Morales Councilor
Atty. Cezar D. Baluyut Councilor (Appointed)

1960 – 1963
Dr. Isidro P. Ocampo Mayor
Atty. Carmelino M. Roque Vice-Mayor
Atty. Armando Laki Councilor
Atty. Daniel Fernando Councilor
Engr. Angel Daag Councilor
Mr. Conrado Pring Councilor
Mr. Esteban Mangalindan Councilor
Mr. Eulogio S. Cucueco Councilor
Mr. Cipriano Cabuso Councilor

1964 – 1967
Atty. Carmelino M. Roque Mayor
Dr. Felino D. Magtoto Vice-Mayor
Mr. Alberto Magcalas Councilor
Mr. Antonio Serrano Councilor
Mr. Pablo Tiongco Councilor
Mr. Alfredo Baluyut Councilor
Mr. Cipriano Cabuso Councilor
Mr. Esteban Mangalindan Councilor

1968 – 1971
Engr. Arsenio Bacani Mayor
Dr. Felino D. Magtoto Vice-Mayor
Jose P. Carreon Councilor
Bienvenido Guiao Councilor
Pedro Isip, Jr. Councilor
Cezar P. Diyco Councilor
Paterno Magcalas Councilor
Marcelino Sunglao Councilor
Loreta L. Razon Councilor
Roberto Yabut Councilor

JAN 1972 – DEC 1975
Engr. Arsenio U. Bacani Mayor
Mr. Pablo S. Tiongco Vice-Mayor
Mr. Israel (Baby) B. Eusoof Councilor
Mr. Paterno S. Magcalas Councilor
Mr. Norberto M. Balagtas Councilor
Atty. Daniel R. Fernando Councilor
Mr. Osito S. Reyes Councilor
Mr. Cezar C. Diyco Councilor
Dr. Antonio R. Cura Councilor
Atty. Servillano S. Lozano Councilor

1976 – 1979
Engr. Arsenio U. Bacani Mayor
Pablo S. Tiongco Vice-Mayor
Israel (Baby) Eusoof Councilor
Dr. Antonio Cura councilor
Paterno Magcalas Councilor
Cezar Diyco Councilor
Norberto Balagtas Councilor
Atty. Servillano Lozano Councilor
Atty. Daniel Fernando Councilor
Osito S. Reyes Councilor
Benjamin C. Santos Councilor

Jose Garcia Councilor
Atty. Salvador Morales Councilor
Eduardo Santos Councilor
Narciso Mangiliman Councilor
Wilfrido Cubacub Councilor
Godofredo de Ocampo Councilor
Jeremias Jose Councilor

DEC 16, 1979 – JAN 30, 1980
Hon. Israel B. Eusoof Mayor (Appointed)
Hon. Felino D. Magtoto Vice-Mayor
Hon. Rene Layug Councilor
Hon. Eduardo Santos Councilor
Hon. Norberto Balagtas Councilor
Hon. Conrado Guevarra Councilor
Hon. Eddie R. Bansil Councilor
Hon. Carlos Dayrit Councilor
Hon. Servillano Lozano Councilor
Hon. Osito Reyes Councilor
Hon. Teofilo Cayanan ABC President
JAN 31,1980 – 1986
Hon. Israel B. Eusoof Mayor
Hon. Felino D. Magtoto Vice-Mayor
Hon. Rene Layug Councilor
Hon. Eduardo Santos Councilor
Hon. Norberto Balagtas Councilor
Hon. Conrado Guevarra Councilor
Hon. Eddie R. Bansil Councilor
Hon. Carlos Dayrit Councilor
Hon. Servillano Lozano Councilor
Hon. Osito Reyes Councilor
Hon. Teofilo Cayanan ABC President
Hon. Peter Ismael Eusoof SK Federation Pres.

SEP 21, 1981 – JULY 4, 1982
Hon. Amalia Zita SK Federation Pres.

JULY 5, 1982
Hon. Marissa Eusoof SK Federation Pres.

JUNE 2, 1986 – DEC 14, 1987
Hon. Manuel P. Santiago Mayor (Appointed)
Hon. Emil Capati Vice-Mayor(Appointed)
Hon. Rene Layug Councilor (Appointed)
Hon. Cita Rodriguez Councilor (Appointed)
Hon. Paterno Magcalas Councilor (Appointed)
Hon. Israel Gozo Councilor (Appointed)
Hon. Rafael Velez, Jr. Councilor (Appointed)
Hon. Alfonso Araullo Councilor (Appointed)
Hon. Antonio Cura Councilor (Appointed)
Hon. Roberto Julao ABC President

DEC 12, 1987 – DEC 13, 1987
Mr. Ernesto U. de Lara Incharge

DEC 14, 1987 – JAN 1988
Engr. Jesus Nicdao Mayor (Appointed)
Dr. Rene Layug Vice-Mayor(Appointed)
Mr. Pritimivo Pangan Councilor (Appointed)
Ernesto Tengco Councilor (Appointed)
Fernando Castro Councilor (Appointed)
Bernard Rongcal Councilor (Appointed)
Rufino Cervantes, Jr. Councilor (Appointed)
Onofre Bautista Councilor (Appointed)
Marco dela Fuente Councilor (Appointed)
Enrico Miranda Councilor (Appointed)
Roberto Julao ABC President

FEB 1988 – JUN 1992
Hon. Manuel P. Santiago Mayor
Hon. Rodolfo S. Sunglao Vice-Mayor
Hon. Eduardo P. Santos Councilor
Hon. Eduardo C. Calma Councilor
Hon. Paterno S. Magcalas Councilor
Hon. Eduardo A. Chu Councilor
Hon. Bonifacio T. Serrano Councilor
Hon. Jose N. Torres Councilor
Hon. Enrique S. Mallari Councilor
Hon. Eddie R. Bansil Councilor
Hon. Roberto Julao ABC President

JUL 14, 1989
Hon. Eduardo Montemayor ABC President

JULY 1992 – JUN 1995
Hon. Manuel P. Santiago Mayor
Hon. Eduardo P. Santos Vice-Mayor
Hon. Ruben V. Cabrera Councilor
Hon. Juan G. Lozano Councilor
Hon. Eddie R. Bansil Councilor
Hon. Bonifacio T. Serrano Councilor
Hon. Jose N. Torres Councilor
Hon. Jovencio U. Magcalas Councilor
Hon. Jaime C. Laxa Councilor
Hon. Teresita M. Dizon Councilor
Hon. Eduardo Montemayor ABC President

JUL 1994
Hon. Amelita Pring ABC President
Hon. Baby Howell D. Torres SK Federation President

JUL 1995 – JUL 1998
Hon. Manuel P. Santiago Mayor
Hon. Paterno Magcalas Vice-Mayor
Hon. Ruben V. Cabrera, Jr. Councilor
Hon. Juan G. Lozano Councilor
Hon. Alfredo M. Twano, Jr. Councilor
Hon. Jovencio U. Magcalas Councilor
Hon. Eddie R. Bansil Councilor
Hon. Ademar S. Ponio Councilor
Hon. Teresita M. Dizon Councilor
Hon. Bonifacio T. Serrano Councilor
Hon. Amelita G. Pring ABC Federation President
Hon. Baby Howell Torres SK Federation President

JUL 1996
Hon. Michael S. Mallari SK Federation President

JUN 1997
Hon. Diosdado Rongcal ABC Federation President

Home - Sitemap - Privacy Policy - Contact Us